Teknoloji

Windows 11’i, Nintendo Switch üzerinde işte böyle çalıştırdılar

Meraklı kullanıcıların elektronik cihazlarla yapamayacakları şey yok dersek, muhtemelen abartmış olmayız. PatRyk (@Patrosi73) isimli X kullanıcısı da bunlardan biri; Windows 11’in Nintendo Switch konsolunda çalıştığını gösteren bir fotoğraf yayınladı. Daha sonra çalışan işletim sisteminin bir videosunun yanı sıra kurulumla ilgili birkaç bilgi ile paylaşımı genişletti.

Windows 11’in yüklü sürümü, KVM’nin etkin olduğu ARM sürümüydü ve Switch’in donanımı düşünülürse, ARM cihazları kadar hızlı olmaması doğal karşılanabilir. Nintendo Switch’in tüm modelleri, 2015 yılına kadar geri giden Tegra X1 tabanlı özel bir NVIDIA Tegra işlemciyi kullanıyor.

Ayrıca Switch üzerinde kurularak çalıştırılan tek işletim sisteminin Windows 11 olmadığını, Linux ve Steam sürümlerinin de VM kurulumlarıyla birlikte konsolda görüldüğünü hatırlatmakta fayda var.

Donanımın yaşı göz önüne alındığında, Windows 11’i çalıştırabilmesinin bile etkileyici olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu başarı, bu ARM işletim sistemi yapılarının ne kadar optimize edildiğinin bir göstergesi olarak da görülebilir.

Nintendo Switch’in yeni modelinin Nintendo’nun bu finansal yılı içinde (Nisan 2025’ten önce) duyurulacağı Nintendo tarafından doğrulandı ve bildirilene göre sistem performansını PlayStation 4 ile Xbox Series S arasındaki bir seviyeye çıkaracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu